آیا بشر در ۲۰۲۴ به ماه بر می گردد؟

آیا بشر در ۲۰۲۴ به ماه بر می گردد؟

هیجان برای سال آینده، ۲۰۲۴ در حال افزایش است، زیرا ممکن است سال آینده زمان قابل توجهی برای ماموریت های ماه باشد.

در ۱۲ ماه آینده، تا ۱۲ ماموریت برای عبور یا فرود بر روی ماه برنامه ریزی شده است، که آن را به بالاترین تعداد ماموریت های ماه در یک سال تبدیل می کند. انتظار می رود که در ماه ژانویه به تنهایی سه ماموریت انجام شود.

اکتشاف ماه

ماموریت SLIM ژاپن برای اولین بار در ۱۹ ژانویه برای فرود روی ماه تعیین شده است. در صورت موفقیت، پس از روسیه، ایالات متحده، چین و هند (که در سال ۲۰۲۳ روی ماه فرود آمدند) پنجمین کشوری خواهد بود که به این نقطه عطف دست می یابد.

در مسابقه فضایی تجاری، دو شرکت Intuitive Machines و Astrobotic برای رسیدن به اولین فرود تجاری بر روی یک جرم آسمانی با هم رقابت می کنند. این شرکت ها بخشی از برنامه خدمات باربری تجاری ماه (CLPS) ناسا هستند که اهداف رو به گسترش بخش فضای تجاری ایالات متحده را برجسته می کند.

عوامل متعددی در افزایش علاقه به اکتشاف ماه نقش دارند. اولا، کاهش هزینه دسترسی به فضا، با هزینه ماموریت های ماه کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار، همانطور که توسط Chandrayaan-3 هند در سال ۲۰۲۳ نشان داده شد، راه را برای شرکت کنندگان جدید باز می کند. توسعه قابلیت‌های تجاری، که توسط شرکت‌هایی مانند Intuitive Machines و Astrobotic نشان داده شده است، امکان انجام مأموریت‌های صرفاً تجاری یا تحویل محموله‌ها را از کشورهای بدون قابلیت فرود روی ماه فراهم می‌کند.

ثانیاً، علاقه علمی و اقتصادی قابل توجهی به اکتشاف و منابع ماه وجود دارد. اعتقاد بر این است که ماه دارای منابع آب قابل استخراج است که برای سوخت‌گیری در فضا و حمایت از فضانوردان ضروری است. بسیاری از ماموریت ها در سال ۲۰۲۴ بر جستجوی آب متمرکز هستند.

ثالثاً، احیای مجدد رقابت ژئوپلیتیکی منجر به حمایت قابل توجهی از برنامه های فضایی شده است. دیدگاه‌های رقابتی همکاری بین‌المللی در فضا، مانند توافقنامه آرتمیس ایالات متحده و ایستگاه بین‌المللی تحقیقات قمری به رهبری چین، در حال افزایش است.

در ماه مه، چین قصد دارد ماموریت Chang’e 6 را با هدف بازگرداندن نمونه های علمی از سمت دور ماه به فضا پرتاب کند. ایالات متحده قرار است ماموریت Artemis II را در ماه نوامبر راه اندازی کند و یک خدمه انسانی را حمل کند و زمینه را برای بازگشت خدمه به سطح ماه در سال ۲۰۲۶ یا ۲۰۲۷ فراهم کند.

فراتر از این مأموریت‌های بزرگ، پروازهای کوچک‌تر، مدارگردها و فرودگرها برنامه‌ریزی شده‌اند که علاقه جهانی را به اکتشافات ماه نشان می‌دهند. شایان ذکر است، مریخ نورد VIPER ناسا برای جستجوی مواد فرار مانند آب به سمت قطب جنوب ماه می رود.

علیرغم احتمال شکست، تلاش‌های فرود بی‌شمار در سال ۲۰۲۴، چه تجاری و چه ملی، نشان‌دهنده یک چالش فن‌آوری مهم است و موفقیت یک دستاورد بزرگ را نشان می‌دهد.

در حالی که مأموریت‌های پرمخاطب توجه را به خود جلب می‌کنند، مهم‌ترین تحولات برای اکتشاف ماه در سال ۲۰۲۴ ممکن است روی زمین اتفاق بیفتد. انتظار می‌رود چندین پرتابگر با قابلیت ارسال به ماه، اولین پرواز خود را داشته باشند و دسترسی به ماه را گسترش دهند.

استارشیپ اسپیس ایکس که در نوامبر ۲۰۲۳ با موفقیت به فضا رسید، یک بازیکن کلیدی است، زیرا موفقیت آن در سال ۲۰۲۴ مسیر فرود انسان بر ماه را در دهه ۲۰۲۰ تعیین خواهد کرد.

از نظر ژئوپلیتیکی، سال ۲۰۲۴ به احتمال زیاد شاهد پیشرفت مداوم خواهد بود، با انتظار می رود کشورهای بیشتری به پیمان آرتمیس یا ایستگاه بین المللی تحقیقات قمری بپیوندند که منعکس کننده چشم انداز در حال تحول ژئوپلیتیک قمری است.

به طور خلاصه، ۱۲ ماه آینده می تواند یک حرکت برگشت ناپذیر برای اکتشاف ماه باشد، با موفقیت بالقوه فرودگرهای متعدد در سال ۲۰۲۴ که آغاز یک دوره مدرن قمری است.

منابع

impakter

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

آیا بشر در ۲۰۲۴ به ماه بر می گردد؟

فهرست