۱۱ مهارت شناختی موثر برای یادگیری بهتر

۱۱ مهارت شناختی موثر برای یادگیری بهتر

یادگیری نحوه انجام صحیح کارها و تسلط بر آنها به طور قابل توجهی به توانمندسازی شخصی و رقابت در زمینه هایی که می خواهید در آنها برتری داشته باشید کمک می کند. با این حال، درک و حفظ اطلاعات می تواند چالش برانگیز باشد. ما اغلب به دنبال چیزی که می خواهیم یاد بگیریم با مشکلاتی مواجه می شویم، حواسمان پرت می شود و درک برخی موضوعات برایمان سخت است.

یادگیری

گاهی اوقات، ممکن است به نظر برسد که درک آنچه ما دنبال می کنیم برای ما بسیار دشوار است. در چنین شرایطی، مهارت‌های شناختی مختلفی وجود دارد که می‌توانیم آن‌ها را توسعه دهیم تا یادگیرندگان بهتری شویم. با اختصاص زمان برای بهبود این مهارت‌ها، می‌توانیم جذب اطلاعات و استفاده از آن را در مکان‌های مورد نیاز آسان‌تر کنیم.

در اینجا ۱۱ مهارت شناختی موثر برای تقویت فرآیند یادگیری آورده شده است. کار روی این مهارت ها را برای تجربه یادگیری لذت بخش تر و پربارتر در هفته ها، ماه ها و سال های آینده در نظر بگیرید.

 1. توجه انتخابی

  • توجه انتخابی مهارتی است که به شما کمک می کند در یک زمان معین روی یک کار خاص تمرکز کنید و حواس پرتی را نادیده بگیرید. در یک محیط پر سر و صدا، مانند یک رستوران شلوغ، به شما این امکان را می‌دهد تا با وجود حواس‌پرتی‌های مختلف وسوسه‌انگیز، روی دلیل حضورتان در آنجا تمرکز کنید، مانند گفتگو با یک دوست. دو نوع توجه وجود دارد: توجه بصری انتخابی (تمرکز بر نشانه های دیداری مهم) و توجه انتخابی شنیداری (مسدود کردن صداهای ناخواسته برای تمرکز بر صداهای خاص). بهبود توجه انتخابی با هدایت و حفظ تمرکز بر روی کارها برای مدت طولانی، توانایی های یادگیری را افزایش می دهد. برای تقویت توجه انتخابی، مراقبه تمرکز را امتحان کنید، خود را در معرض محیط‌های نسبتاً پر سر و صدا قرار دهید و تمرکز روی یک شی یا صدای انتخابی را برای مدت طولانی تمرین کنید. تمرین منظم می تواند توجه شما را تقویت کند.
 2. توجه پایدار

  • توجه پایدار یا توجه هشیارانه، مهارتی است که شما را قادر می‌سازد تا به یک پروژه پایبند باشید. این شما را به یک متفکر بلند مدت در کار یا یادگیری تبدیل می کند. بهبود توجه پایدار شامل دوره های طولانی تمرکز بر یادگیری، یادداشت برداری دقیق در مورد آنچه آموخته اید، و گوش دادن به کتاب های صوتی یا تماشای فیلم های آموزشی طولانی است. ایجاد تعادل بین فعالیت های جالب با جلسات یادگیری متمرکز بر توجه تأثیر مثبتی دارد. تعادل را در زندگی خود با خود ارزیابی زمان/زندگی ارزیابی کنید تا نقاط قوت و فرصت های بهبود را کشف کنید.
 3.  توجه تقسیم شده

  • توجه تقسیم شده شامل تمرکز روی بیش از یک کار به طور همزمان است. اگرچه ممکن است غیرمولد به نظر برسد، اما در شرایطی که نیاز به مدیریت پروژه ها یا وظایف متعدد دارید، می تواند مفید باشد. توجه تقسیم شده یا چندوظیفه ای بر حافظه کوتاه مدت متکی است، اما باید به دنبال ذخیره اطلاعات در حافظه بلند مدت از طریق تکرار باشد. آگاهی از اینکه چه چیزی و چگونه یاد می‌گیرید به توجه تقسیم شده مؤثر کمک می‌کند.
 4.  منطق و استدلال

  • منطق و استدلال برای حل مسئله و به کارگیری اطلاعات آموخته شده در موقعیت های دنیای واقعی ضروری است. در حالی که بیشتر یادگیری ها ساده است، برخی از جنبه ها نیاز به تفکر عمیق دارند. با ایجاد نتیجه‌گیری برای سناریوهای مختلف، انجام بازی‌های فکری مانند شطرنج و شناسایی الگوها در فعالیت‌ها، منطق و استدلال را تقویت کنید.
 5.  سرعت پردازش

  • سرعت پردازش شامل تفسیر و بکارگیری سریع اطلاعات آموخته شده است. بهبود سرعت پردازش باعث افزایش بهره وری می شود. در تمرینات هوازی شرکت کنید، اطلاعات را سریعتر بخوانید و تفسیر کنید و برای افزایش سرعت پردازش اطلاعات یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 6.  پردازش بصری

  • پردازش بصری بر تفسیر داده های بصری مانند تصاویر و نمودارها تمرکز دارد. قرار گرفتن منظم در معرض داده های بصری، تشخیص الگو و رمزگشایی اطلاعات بصری جدید را در آینده بهبود می بخشد.
 7.  پردازش شنوایی

  • پردازش شنیداری با اطلاعات مبتنی بر صدا، مانند کتاب‌های صوتی، سروکار دارد. توسعه توانایی تجزیه و تحلیل و ارتباط صدا با یادگیری، مهارت های پردازش شنوایی را افزایش می دهد. قرار گرفتن منظم در معرض محتوای صوتی این مهارت ها را بهبود می بخشد.
 8.  حافظه کاری

  • حافظه کاری اطلاعاتی را که اخیراً به دست آورده اید ذخیره می کند. حافظه کاری را از طریق فعالیت هایی مانند چشمک زدن کلمات یا اعداد برای چند ثانیه و یادآوری آنها پس از آن تقویت کنید. گوش دادن به صداها و درگیر شدن با آنها در سطح عمیق تر نیز از حافظه فعال پشتیبانی می کند.
 9.  حافظه بلند مدت

  • حافظه بلند مدت شامل حفظ اطلاعات به دست آمده در یک دوره طولانی است. تکرار مداوم، تجسم و یادگیری متمرکز به حافظه بلند مدت قوی کمک می کند.
 10.  هوش سیال

  • هوش سیال شامل استدلال و استفاده از اطلاعات در زمان واقعی برای حل مسئله است. هوش سیال را با بهبود حافظه کاری از طریق تکنیک های مختلف تقویت کنید.
 11.  هوش متبلور

  • هوش متبلور متکی بر دانش و تجربه گذشته است. با افزایش سن تقویت می شود زیرا دانش و تجربیات بیشتری را انباشته می کنید. هوش سیال زمانی که برای مسائل مختلف اعمال می شود و در حافظه بلند مدت ذخیره می شود، می تواند به هوش متبلور تبدیل شود.

در پایان، تمرکز بر این مهارت‌های شناختی می‌تواند یادگیری سریع چیزهای جدید و درک کامل آنها را برای شما آسان‌تر کند.

تسلط بر این مهارت ها ممکن است بدون دردسر نباشد، اما مطمئناً قابل دستیابی است. ممکن است نیاز باشد که از منطقه راحتی خود خارج شوید و هر روز تلاش کوچکی برای تقویت توانایی های ذهنی خود انجام دهید. جنبه مثبت این است که شما توانایی تسلط بر این مهارت ها را دارید و در نهایت زندگی خود را بهبود می بخشید.

نکته کلیدی این است که از کوچک شروع کنید. هر بار یک مهارت را به کار بگیرید، برای تقویت آن وقت بگذارید و به طور مداوم از آن استفاده کنید. با گذشت زمان، از پیشرفت قابل توجهی که می توانید به دست آورید شگفت زده خواهید شد.

منابع

lifehack

zapier

aihr

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

۱۱ مهارت شناختی موثر برای یادگیری بهتر

فهرست