کیهان چگونه آغاز شده است؟

کیهان چگونه آغاز شده است؟

دانشمندان بر چه اساسی آغاز کیهان را مطالعه می کنند؟

اخیرا یک مطالعه، که در Physical Review D به عنوان پیشنهاد ویرایشگران ارائه شده است، منشا ساختارهای کیهانی کنونی را با بررسی بیش از یک میلیون کهکشان بررسی می کند. چارچوب استاندارد کیهان که مدل ΛCDM نامیده می‌شود، مبتنی بر مشاهدات دقیق پس‌زمینه مایکروویو کیهانی (CMB) و ساختار مقیاس بزرگ (LSS) است که در آن ماده تاریک سرد (CDM) و انرژی تاریک (Λ) نقش مهمی دارند. 

مدل کیهانی استاندارد ACDM

[wpdatatable id=56]

روند آغاز جهان از نظر مدل ACDM

طبق مدل ΛCDM، نوسانات در کیهان اولیه باعث شکل گیری اجرام آسمانی مانند ستارگان، کهکشان ها و خوشه ها شد. این نوسانات، در ابتدا کوچک، در طول زمان به دلیل نیروهای گرانشی رشد کردند و مناطق متراکمی را تشکیل دادند که به نام هاله شناخته می شوند. برخورد و ادغام این هاله ها منجر به ایجاد کهکشان ها شد.

به طور سنتی، تجزیه و تحلیل ها بر توزیع فضایی کهکشان ها به عنوان نقطه متمرکز بودند. با این حال، رویکرد اخیر به رهبری توشیکی کوریتا و پروفسور ماساهیرو تاکادا، طیف قدرت اشکال کهکشان ها را اندازه گیری کرد. این روش، ترکیبی از داده‌های طیف‌سنجی و تصویربرداری، امکان تحلیل همزمان توزیع فضایی و الگوهای شکل حدود یک میلیون کهکشان را از بررسی آسمان دیجیتال اسلون فراهم کرد.

کشف های جدید از نشانه های آغاز جهان

محققان چینش قابل توجهی از اشکال کهکشان را کشف کردند که بیش از ۱۰۰ میلیون سال نوری از هم جدا شده بودند. به طور شگفت انگیزی، همبستگی هایی بین کهکشان های دوردست با فرآیندهای تشکیل به ظاهر مستقل یافت شد. این هم‌ترازی محدودیت‌هایی را بر ویژگی‌های نوسانات اولیه تحمیل کرد و ارتباطات غیرمنتظره‌ای را بین کهکشان‌ها آشکار کرد.

کوریتا بر تازگی استفاده از اشکال کهکشان ها برای کشف فیزیک جهان اولیه، تشخیص چالش ها و ابراز خوش بینی در مورد باز کردن یک زمینه تحقیقاتی جدید تاکید کرد. تحقیقات بیشتر تأیید کرد که همبستگی‌ها با پیش‌بینی‌های تورم همسو هستند و ویژگی‌های غیر گاوسی نوسانات اولیه را ندارند.

پروفسور تاکادا از تحقیقات پیشگامانه کوریتا، که یک مدل کیهانی را با استفاده از اشکال و توزیع کهکشان ها و آزمایش فیزیک تورم تایید کرده را تمجید کرد. در حالی که این مطالعه فیزیک جدید تورم را شناسایی نکرد، پایه‌ای برای تحقیقات آینده با کاربردهای بالقوه با استفاده از طیف‌نگار سوبارو پرایم فوکوس ایجاد می‌کند.

روش ها و یافته های این مطالعه که در Physical Review D در ۳۱ اکتبر منتشر شد، راه را برای آزمون های آینده نظریه تورم هموار می کند.

nasa

sciencedaily

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

کیهان چگونه آغاز شده است؟

فهرست