ماه گرفتگی ۶ آبان ماه در ایران قابل مشاهده است

ماه گرفتگی ۶ آبان ماه در ایران قابل مشاهده است

در این ماه فضا، صحنه های واقعا شگفت انگیز آسمان را به ما نشان داده است. در ۲۸ اکتبر، یا ۶ آبان  ماه از ما با یک منظره خارق العاده با ماه گرفتگی جزئی پذیرایی می کند.

در نیمکره شمالی، به عنوان “ماه شکارچی” شناخته می شود.

این بار، نور معروف با حرکت ماه از میان سایه زمین کم می شود و خسوف در بسیاری از نیمکره شرقی – اروپا، آفریقا، آسیا، قطب جنوب و اقیانوسیه قابل مشاهده خواهد بود. برخی از مناطق آمریکای شمالی و جنوبی نیز نگاهی اجمالی خواهند داشت.

نحوه رصد ماه گرفتگی

رصد ماه گرفتگی آسان است. فقط برو بیرون و نگاه کن در حالی که دوربین دوچشمی یا یک تلسکوپ کوچک می تواند دید را بهبود بخشد، اما آنها ضروری نیستند. برای بهترین تجربه، یک نقطه تاریک با آسمان صاف پیدا کنید.

رویداد اصلی در ۲۳:۰۶به وقت ایران (۱۹:۳۶ GMT) آغاز می شود و در ۲۳:۲۸ به وقت ایران(۲۰:۵۳ GMT) به پایان می رسد.

در طول اوج ماه گرفتگی، بخشی از ماه در سایه درونی تاریک‌تر زمین، که به نام umbra شناخته می‌شود، قرار می‌گیرد و مشخصه «ماه خونی» مایل به قرمز را ایجاد می‌کند. اگرچه تنها ۶ درصد از ماه پوشیده خواهد شد، این منظره خیره کننده خواهد بود.

نقاط قابل مشاهده در جهان

بهترین مکان ها برای تماشا در اروپا، آفریقا و آسیا هستند. در این مناطق، رصدگران همچنین می‌توانند شاهد حرکت ماه در داخل و خارج از نیم‌مجموعه زمین – سایه‌های بیرونی و روشن‌تر باشند.

مناطق خاصی از ایالات متحده، مانند نیویورک، آلاسکا، و کارولینای شمالی، انتهای دم خسوف را خواهند گرفت. در مراحل اولیه، ماه در زیر افق خواهد بود، بنابراین بینندگان فقط مرحله نیمه نیمه دوم را خواهند دید.

In-The-Sky.org نقشه ای دارد که نشان می دهد ماه گرفتگی جزئی را می توان در سراسر جهان مشاهده کرد. حتی اگر در منطقه دید بهینه نیستید، ممکن است همچنان ارزش نگاه کردن به بالا را داشته باشد.

PartialLunarEclipseMapOct2023
نقشه مناطقی که خسوف اکتبر ۲۰۲۳ قابل مشاهده خواهد بود.

هر ماه گرفتگی از نیمی از زمین قابل مشاهده است. هنگامی که زمین دقیقاً بین ماه و خورشید قرار می گیرد، سایه آن روی سطح ماه می افتد و به طور موقت نور خورشید معمولی ماه را مسدود می کند.

ماه گرفتگی جزئی زمانی رخ می دهد که تنها بخشی از ماه توسط سایه زمین پوشانده شود. هم ترازی خورشید، زمین و ماه تعیین می کند که مردم روی زمین چه چیزی را می توانند ببینند. ممکن است به نظر برسد که زمین یک گاز کوچک از ماه می گیرد.

علاوه بر این، با طلوع ماه، مشتری به شدت در کنار آن می درخشد و هر دو را از هر مکانی روی زمین قابل مشاهده می کند.

بهترین دید مشتری در ۲ نوامبر در زمان تقابل است، زمانی که زمین مستقیماً بین مشتری و خورشید قرار دارد. در این مرحله، می توانید آن را به عنوان یک مشتری کامل در نظر بگیرید.

اگرچه زمین و مشتری تقریباً یک صفحه مداری مشابه دارند، با اینکه زمین یک سال طول می کشد تا به دور خورشید بچرخد و مشتری ۱۱.۹ برابر بیشتر طول می کشد، مدار آنها تقریباً دایره ای است اما کمی بیضوی است. در طول سبقت سالانه زمین از مشتری، شکاف بین دو سیاره تغییر می کند.

مشتری امسال تنها ۵۹۵ میلیون کیلومتر (۳۷۰ میلیون مایل) با زمین فاصله دارد (متوسط فاصله ۷۷۸ میلیون کیلومتر یا ۴۸۴ میلیون مایل) که باعث می شود تا چند هفته قبل و بعد از مخالفت در طول شب به طور استثنایی قابل مشاهده باشد. زمان بسیار خوبی برای خیره شدن به بزرگترین سیاره منظومه شمسی است.

پرسش ها

آیا می توانید از تلسکوپ برای دیدن ماه گرفتگی استفاده کنید؟

اگرچه می توانید ماه گرفتگی را بدون هیچ کمکی ببینید، استفاده از دوربین دوچشمی یا تلسکوپ می تواند دید را بهتر کند.

چگونه می توان ماه را در هنگام ماه گرفتگی تماشا کرد؟

حتی زمانی که ماه کاملاً پوشیده شده باشد، باز هم می توانید آن را ببینید. نور خورشید که از جو زمین می گذرد به سطح ماه منعکس می شود و رنگ نارنجی یا قرمزی به آن می دهد. حتی اگر ماه نور مستقیم خورشید را دریافت نمی کند، در طول کل ماه گرفتگی قابل مشاهده است و در سایه های نارنجی یا قرمز روشن می شود.

تعاریف

  1. ماه گرفتگی جزئی:

    ماه گرفتگی جزئی زمانی رخ می دهد که تنها بخشی از ماه توسط سایه زمین پوشانده شود.

  1. ماه شکارچی:

    در نیمکره شمالی، ماه شکارچی به پایان روشن چرخه ماه اکتبر اشاره دارد که به طور سنتی برای ردیابی بازی های پر تغذیه قبل از زمستان ایده آل در نظر گرفته می شود.

  1. ماه خونی:

    در طول ماه گرفتگی، زمانی که بخشی از ماه در اوج ماه گرفتگی در سایه داخلی تیره تر زمین (آمبرا) قرار دارد، رنگ متمایل به قرمز مشخصی به نام “ماه خونی” تولید می کند.

  1. نیمه سایه:

    سایه بیرونی و کم رنگ تر زمین در هنگام ماه گرفتگی نیم سایه نامیده می شود. رصدگران در مکان‌های خاص، به‌ویژه در اروپا، آفریقا و آسیا، می‌توانند حرکت ماه را به داخل و خارج از نیم‌فضای زمین در طول ماه‌گرفتگی ببینند.

  1. تقابل (مشتری):

    بهترین دید مشتری در هنگام تقابل زمانی رخ می دهد که زمین مستقیماً بین مشتری و خورشید باشد. در این نقطه به عنوان یک مشتری کامل نامیده می شود.

  1. غول گازی:

    مشتری به عنوان یک غول گازی توصیف می شود که بزرگترین سیاره منظومه شمسی ما است و عمدتاً از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است.

  1. In-The-Sky.org:

    In-The-Sky.org منبعی است که نقشه ها و اطلاعاتی در مورد رویدادهای آسمانی، از جمله قابلیت رویت ماه گرفتگی ارائه می دهد.

  1. منظومه شمسی:

    منظومه شمسی به مجموعه اجرام آسمانی از جمله خورشید، سیارات، قمرها، سیارک ها، دنباله دارها و سایر اجرام اطلاق می شود که به دور خورشید می چرخند.

منابع

https://www.nmhealth.org

https://airandspace.si.edu

https://blogs.nasa.gov

https://www.sciencealert.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
مقالات پیشنهادی سایوتک
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ماه گرفتگی ۶ آبان ماه در ایران قابل مشاهده است

فهرست