رشد جنین موش در فضا برای اولین بار

رشد جنین موش در فضا برای اولین بار

با کشف قلمروهای ناشناخته فراتر از زمین و برداشتن گام های اولیه به سمت ستاره ها، سوالات جدیدی در مورد آینده ما مطرح می شود. یکی از جنبه های آزمایش نشده توانایی تکثیر گونه است. وقتی جسورانه وارد فضا می شویم، آیا می توانیم به تکثیر و پرورش انسان های جدید در شرایط ریزگرانش و تشعشعات خارج از جو زمین ادامه دهیم؟ آزمایش اخیر یک پاسخ آزمایشی را نشان می دهد. جنین موش از نمونه آزمایش های دانشمندان برای حل این چالش است.

آزمایشات حیوانی و نتایج موفق

دانشمندان برای اولین بار جنین های پستانداران را با موفقیت در فضا کشت و پرورش دادند. این آزمایش پیشگامانه در ایستگاه فضایی بین المللی و در فاصله ۴۰۰ کیلومتری (۲۵۰ مایلی)بالای زمین انجام شد.

تروهیکو واکایاما، زیست شناس مولکولی از دانشگاه یاماناشی این آزمایش را رهبری کرد و نشان داد که جنین موش حداقل در ابتدا می تواند در محیط ریزگرانش فضا زنده بماند.

بلاستوسیست های موش
بلاستوسیست های موش که در میکروگرانش ایجاد شده اند.

واکایاما این موضوع را توضیح داد و گفت: ” احتمال بارداری در طول سفر آینده به مریخ وجود دارد زیرا سفر به آنجا بیش از شش ماه طول خواهد کشید. ما در حال انجام تحقیقاتی هستیم تا مطمئن شویم که اگر این زمان برسد، می توانیم  بچه دار شویم.”

این سوال که آیا جنین پستانداران می تواند در ریزگرانش رشد کند یا خیر، مدتی است که دانشمندان را کنجکاو کرده است. در سال ۲۰۰۹، تیم واکایاما دریافت که ریزگرانش شبیه سازی شده تاثیر منفی بر رشد جنینی دارد و بر کاشت تخمک بارور شده تاثیر می گذارد.

با این حال، آزمایش اخیر روی رشد اولیه جنین متمرکز بود. جنین های موش روی زمین بارور شدند، تا مرحله دو سلولی رشد کردند، منجمد شدند و سپس به ISS فرستاده شدند. فضانوردان جنین ها را در یک ماشین ویژه که برای این منظور در یک دوره چهار روزه طراحی شده بود، ذوب کرده و کشت دادند.

  افکت بوکه(Bokeh) در عکاسی چیست و چگونه میتوان آن را ایجاد کرد؟
نمودار مراحل آزمایش جنین موش
نموداری که مراحل آزمایش را نشان می دهد.

مجموعه های متعددی از جنین ها بخشی از این آزمایش بودند: یک گروه کشت شده روی زمین به عنوان کنترل، گروه کنترل دوم روی ISS کشت شده در گرانش شبیه سازی شده زمین و گروه آزمایش ریزگرانش.

اگرچه میزان بقای هر دو گروه ISS کم تر از زمین بود، اما جنین هایی که زنده ماندند به طور طبیعی رشد کردند. محققان اشاره کردند که عواملی غیر از جاذبه ممکن است در نرخ بقای کم تر در فضا نقش داشته باشند.

تاثیرات جاذبه زمین بر جنین موش

محققان به این نتیجه رسیدند که جاذبه تاثیر قابل توجهی بر تشکیل بلاستوسیست و تمایز اولیه جنین های پستانداران ندارد. با این حال، آن ها نیاز به تحقیقات بیشتر را تایید کردند، به خصوص با در نظر گرفتن عواملی مانند تابش که در فضا بیشتر از زمین است.

این مطالعه فراتر از مرحله بلاستوسیست پیش نرفت و نتایج بالقوه توسعه رحم در فضا هنوز ناشناخته باقی مانده است. آزمایش ها با جوندگان باردار در فضا عوارضی را نشان داده است که لزوم بررسی بیشتر در مورد تاثیر شرایط فضا بر رشد جنین پستانداران را نشان می دهد.

بلاستوسیست های موش
بلاستوسیست های موش که در ایستگاه فضایی بین المللی رشد کرده اند.

این پژوهشگران بر اهمیت مطالعه تولید مثل پستانداران در فضا پیش از توقف فعالیت ایستگاه فضایی بین المللی تاکید کردند و گفتند: ” مطالعه تولید مثل پستانداران در فضا برای آغاز عصر فضا ضروری است و لازم است قبل از اینکه ISS دیگر عملیاتی نشود، مطالعه و روشن کردن تاثیر محیط فضا انجام شود.”

آیا موش ها جنین دارند؟

جنین موش کوچک و غیرقابل دسترس در رحم مادرش چالشی سخت برای دانشمندانی است که در حال مطالعه توسعه هستند. با این حال، دو جنبه جالب دارد. اول اینکه موش ها پستانداران هستند و پستانداران حیواناتی هستند که انسان ها بیش از همه به آنها اهمیت می دهند.

آیا موش ها می توانند در فضا تولید مثل کنند؟

یک مطالعه نشان می‌دهد که موش‌های نر که در قفس‌های ویژه در فضای بیرونی قرار می‌گیرند هنوز هم می‌توانند توانایی تولید مثل داشته باشند. این یافته ممکن است برای فضانوردان در سفرهای طولانی دور از زمین آرامش ایجاد کند.

  تجهیزات عکاسی مورد نیاز مبتدیان

آیا حیوانات می توانند در فضا زنده بمانند؟

کاملا! در سال ۲۰۰۷، محققان اروپایی یک نوع tardigrade را به مدت ۱۰ روز به مدار پایین زمین فرستادند. در طول این مدت، آنها در معرض خلاء فضا و همچنین تشعشعات کیهانی خورشیدی و کهکشانی قرار گرفتند. هنگامی که آنها به زمین بازگشتند، برخی از افرادی که این تشعشعات را تحمل کردند زنده ماندند و توانستند فرزندان زنده ای تولید کنند.

سلول های موش چگونه در فضا رشد می کنند؟

جنین ها از طریق یک سری تقسیمات سلولی، مورفولوژی بلاستوکول را در طول پرواز فضایی به خود گرفتند. با این حال، سرعت تشکیل بلاستوسیست و کیفیت بلاستوسیست ها به طور قابل توجهی کاهش یافت.

تعاریف

    اکتشافات فضایی:  

 عمل کاوش در فضای بیرونی، که معمولا شامل استفاده از فضاپیما و فن آوری برای مطالعه اجرام آسمانی فراتر از جو زمین است.

    میکروگرانش:  

 شرایطی که در آن اشیا بی وزن به نظر می رسند و به دلیل تاثیر جاذبه شتاب های بسیار کمی را تجربه می کنند. این اتفاق اغلب در فضاپیماهای در حال گردش رخ می دهد.

    ایستگاه فضایی بین المللی (ISS):  

 یک ماهواره مصنوعی قابل سکونت که به دور زمین می چرخد و به عنوان یک آزمایشگاه تحقیقات محیطی فضایی که در آن تحقیقات علمی در زمینه های اخترزیست شناسی، نجوم و دیگر زمینه ها انجام می شود، خدمت می کند.

    تکثیر جنین  

 فرآیند پرورش و رشد جنین، به ویژه اشاره به رشد و بقای موجودات زنده در مراحل اولیه، مانند جنین پستانداران.

    اکتشاف مریخ:  

 اکتشاف سیاره مریخ، شامل ماموریت ها و مطالعاتی با هدف درک زمین شناسی، آب و هوا و سکونت پذیری بالقوه مریخ.

  پیکسل آرت چیست و چگونه آن را شروع کنیم؟

۶.    تروهیکو واکایاما:  

 زیست شناس مولکولی وابسته به دانشگاه یاماناشی، که به خاطر تحقیقات پیشرو در زمینه زیست شناسی تولید مثل، از جمله آزمایش های مربوط به جنین پستانداران در فضا شناخته شده است.

    بلاستوسیست:  

 مرحله اولیه رشد جنین که با توپ توخالی سلول ها مشخص می شود. این یک مرحله حیاتی قبل از لانه گزینی در رحم است.

   جاذبه در فضا:   

 تاثیر نیروهای گرانشی بر فرایندهای فیزیکی در فضا، از جمله اثرات بالقوه آن بر رشد جنینی و فرایندهای تولید مثل.

۹. تابش در فضا:   

 وجود ذرات پرانرژی و امواج الکترومغناطیسی در فضا، با پیامدهای بالقوه برای فرایندهای زیستی و سلامت، به ویژه در طول سفره ای فضایی.

۱۰.    بارداری در فضا:  

 شرایط حمل و پرورش جنین یا جنین در حال رشد در محیط ریزگرانش و تابش فضای بیرونی.

    عصر فضا:  

 دوره ای که با پیشرفت ها و فعالیت های قابل توجه مربوط به اکتشافات فضایی، فن آوری و درک علمی از کیهان مشخص می شود.

۱۲.    اثرات ریزگرد بر رشد جنین   

 تاثیر بی وزنی بر رشد و بلوغ جنین در دوران بارداری، به ویژه در زمینه شرایط فضا.

۱۳.    آزمایش های زمینی در فضا:  

 مطالعات علمی شامل جوندگان برای درک اثرات شرایط فضا بر بارداری، رشد و سلامت، و ارائه بینش هایی در مورد چالش های بالقوه برای تولید مثل پستانداران در فضا.

۱۴.    رشد اسکلتی – عضلانی جنینی:  

 تشکیل و رشد سیستم اسکلتی – عضلانی در جنین در حال رشد، به ویژه با در نظر گرفتن تاثیر جاذبه برای رشد طبیعی.

    تحقیقات محیط زیست فضایی:  

 تحقیقات علمی بر درک شرایط و چالش های منحصر به فرد ناشی از محیط خارج از زمین، از جمله ریزگرانش، تشعشعات و اثرات آن ها بر فرایندهای زیستی متمرکز بود.

منابع

https://academic.oup.com

https://www.adirondackskycenter.org

https://www.asahi.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.sciencealert.com

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
www.novin.com
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

رشد جنین موش در فضا برای اولین بار

فهرست